Başbakanlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başbakanlık bursu başvuru nasıl yapılır? Başbakanlık bursu başvuru şartları nelerdir? Başbakanlık bursu ne kadar? Başbakanlık bursu geri ödemesi var mı? Başbakanlık bursu alma şartları, Başbakanlık bursu sonuçları, sorgulama işlemleri paraysa.com’da

Başbakanlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başbakanlık bursu başvuru nasıl yapılır? Başbakanlık bursu başvuru şartları nelerdir? Başbakanlık bursu ne kadar? Başbakanlık bursu geri ödemesi var mı? Başbakanlık bursu alma şartları, Başbakanlık bursu sonuçları, sorgulama işlemleri egitimdili.com’da

Başbakanlık bursu başvuruları üniversiteye yeni başlayacak öğrenciler için merak konusudur. Bundan dolayı başbakanlık bursu hakkında net bilgiler verdik. Başbakanlık bursu için öncelikle 2019 KYK ve Burs başvurusu yapacaksınız. 2019 KYK başvuruları oldu ve bitti sonuçları açıklandı. Ancak 2019 KYK burs başvuruları halen başlamadı. 2019 KYK burs ve kredi başvuruları https://kyk.gov.tr/ adresinden online olarak başlayacaktır. 2019 KYK burs ve kredi başvuruları başladıktan sonra Ekim 2018 saat 23.59’a kadar sürecek ve o saatten sonra sona erecektir.

KYK resmi twitter hesabından 2019 KYK burs ve kredi başvurularının başladığını duyurdu. ”2019 KYK Burs ve Kredi başvurularının başladığını belirten KYK yetkilileri burs başvurularının http://www.kyk.gov.tr/ adresinden yapılacağını belirtti.

2018-2019 KYK Burs ve kredi başvuru ekranı için tıklayınız. KYK başvurularını aşağıda bulunan linke tıklayıp yapabilirsiniz.

Üniversite sınav sonuçlarının ardından tercihler başlamıştı. Tercihlerinde açıklanmasıyla üniversitelere yerleşen öğrencileri şimdiden burs telaşı sardı. Durumu iyi olmayan öğrenciler özellikle Başkanlık burs başvuruları hakkında bilgiler edinmeye başladı. Karşılıksız burs veren Başbakanlık bu bursu daha sonra geri almıyor yani Başbakanlık bursu karşılıksız olarak veriliyor. Peki başbakanlık bursu nasıl alınır, kimler başvuru yapabilir, başbakanlık bursu şartları nelerdir? Kimlere başbakanlık bursu çıkar, Başbakanlık bursu geri ödemeli mi, başbakanlık bursu formu nereden temin edilir gibi bütün detaylara yazımız içinde yer verdik.

Başbakanlık Bursu Nedir?

Başbakanlık bursu adından da anlaşılacağı üzere Başbakanlık tarafından verilen karşılıksız öğrenci bursudur. Başbakanlık bursu öğrenim yılı boyunca öğrencilere verilir. Öğrencilerin maddi durumlarını rahatlatan başbakanlık bursunun geri ödemesi olmadığı için öğrenciler tarafından tercih edilen en yaygın burslardan biridir. Başbakanlık bursu başvurusu nasıl yapılır? Bunu başlık halinde anlatalım.

Başbakanlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başbakanlık bursu başarılı ve maddi durumu olmayan öğrencilere verilen bir burstur. Bu bursun geri ödemesi yoktur. Kredi aldığınız zaman ilerde bunu geri öderseniz, ancak başbakanlık bursunu ödemezsiniz. Başbakanlık bursu KYK tarafından verilmektedir. Yine başvurular KYK tarafından alınmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde görev yapan KYK her yıl üniversiteye başlayacak öğrenciler için yurt ve burs imkanı sağlamaktadır. Başbakanlık bursu almak isteyen öğrenciler başvurularını kyk resmi sitesi olan https://sonuc.kyk.gov.tr/ sitesinden yapacaklardır. Başbakanlık bursu başvurusu için ayrı bir yere başvuru yapmanıza gerek yoktur. Başarı ve maddi durumunuza göre Başbakanlık bursu belirlenecektir.

Başbakanlık Bursu Başvurusu Yapmak İçin Tıklayınız.

Başbakanlık Bursu Sonuçları

Başbakanlık bursu sonuçları yine Kredi ve Yurtlar Kurumu yani KYK’nın sitesi olan https://sonuc.kyk.gov.tr/ sitesinden açıklanmaktadır.

Başbakanlık Bursu ve KYK Başvuruları İstenen Belgeler

Başbakanlık bursu ve KYK yurtlarında öncelikleri olanlar şunlardır:

 • Şehit ve gazi çocuğu (Sosyal Güvenlik Kurumundan Belge Alınacak.)
 • %40 üzerinde engeli olan kimseler (Tam teşekküllü hastanelerden alınana rapor)
 • Anne ve babası vefat etmiş olan kimseler (bulunduğunuz nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt belgesi)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar,(Aile ve Sosyal Politikalar bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğünden alınacak belge)
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,(Darüşşafaka Lisesinden alınacak belge)
 • Anne ve/veya babası Gençlik ve Spor Bakanlığı (Merkez Teşkilatı) ile Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışanlar veya Kurumdan emekli olanlar (Kurumdan alacakları onaylı belge)
 • Milli olmuş Amatör sporcular lisanslı (T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğünden alınacak belge/yazı)

Gerekli Evraklar

 • 4 adet vesikalık fotoğraf ( son 6 ay içerisinde çekilmiş olacak.)
 • %40 ve üzeri engelli olan bireylerin raporları
 • Kayıt, kimlik, yurt ücreti ve depozite ücret makbuzu/dekontu
 • 18 yaşından küçükler için Aile İzin belgesi 
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz