Bimer Şikayet Dilekçesi Yazma Nasıl Yapılır?

Bimer şikayet dilekçesi nasıl yazılır, Bimer internet şikayet başvuru dilekçesi nasıl yazılır, Bimer yani Cimer telefon başvuru hattı nedir, Bimer şikayet formu, Bimer’e şikayet nasıl yapılır?, Bimer şikayet yapma işlemleri gibi detayları öğrenin.

Bimer Şikayet Dilekçesi Yazma Nasıl Yapılır?

Artık günlük hayatımızda şikayet ve sorunlarımızı doğrudan devletin ilgili birimlerine gönderebiliyoruz. İşte bu yazımızda bimer şikayet dilekçesi yazma nasıl yapılır? Onu öğreneceğiz. Ayrıca Bimer başvuru,Bimer sorgulama gibi temel detayları da öğreneceksiniz. Ek olarak Bimer’e şikayet nasıl yapılır, Bimer şikayet başvuru formu hakkında da bilgiler vereceğiz.

Dilekçe ve bilgi edinme hakkı her vatandaş için sağlanan temel haklardır. Bu hak Anayasa’nın 74. Maddesinde korunmaktadır. Yani her Türk vatandaşı dilekçe ve bilgi edinme hakkına sahiptir. İşte bu haklardan dolayı 2006 yılında Başbakanlık İletişim Merkezi yani BİMER kuruldu. 2006 yılından beri görevini çok iyi yerine getiren Bimer, her vatandaşın şikayetini, taleplerini ve görüşlerini detaylıca inceledi ve hızlı bir şekilde gelen her dilekçeyi işleme alarak ilgili kurumlara gerekli denetimleri sağladı. Bimer her geçen gün gelişerek başvuru seçeneklerini genişletti ve Bimer başvuru işlemlerini kolaylaştırdı.

Bimer’e Şikayet Nasıl Yazılır?

Bimer şikayet dilekçesi yazma işlemi zor değildir, aksine bütün işlemleri gayet kolaydır. Zaten Bimer sisteminin temel görevi devletle vatandaş arasında bir köprü oluşturmaktır. Günümüz teknoloji devri olduğu için Bimer başvuru işlemleri de internet üzerinden gerçekleşmektedir. Dakikalar içerisinde şikayet, istek, görüşlerinizi Bimer sistemine bildirebilirsiniz. Vatandaşlar Bimer’e şikayetlerini hızlı bir şekilde internet, telefon, posta ve şahsi yoldan bildirebiliyorlar. Bimer’e şikayet nasıl yapılır? İşte bunu bir sonraki başlıkla anlattık.

Bimer’e İnternetten Başvuru Nasıl Yapılır?

Bimer’e internet üzerinden online başvuru yapabilirsiniz. Bimer yani Başbakanlık İletişim merkezi’ne şikayetlerinizi kolaylıkla bildirebilirsiniz. Ancak Başkanlık sistemine geçildiği için Başbakanlık makamı kaldırıldığı için Bimer artık adını CİMER olarak değiştirmiştir. CİMER açılımı da ”Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’dir.” Cimer’e internetten başvuru yapmak için https://www.cimer.gov.tr adlı internet sitesine giriyorsunuz ve sol kısımda bulunan Başvuru Yap kısmından online başvurunuzu gerekli bilgilerinizi doldurarak yapabilirsiniz. Cimer yani eski adıyla Bimer’e başvuru yaparken doldurmanız gereken bilgiler online sitede şöyle istenilmiştir. T.C. Kimlik Numarası, Adınız, Soyadınız, Annenizin evlenmeden önceki yani kızlık soyadının ilk ve son harfi ve cep telefonunuzu ilgili forma girdiğinizde Onay Kodu Gönder diyeceksiniz ve onay kodunu girdikten sonra şikayetinizi Bimer internet sitesinden yapabileceksiniz.

Ayrıca Cimer yani eski adıyla Bimer’e E-Devlet sitesi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. BURAYA tıklayıp, E-Devlet bilgilerinizle sisteme girin ve kolaylıkla başvuru yapın. Bimer’e internetten başvuru ve e-devlet üzerinden başvurularda aynıdır.

Bimer’e Telefon Şikayet Başvuru Nasıl Yapılır?

Eğer Bimer’e internetten başvuru yapamadıysanız, telefon üzerinden başvuru da yapabilirsiniz. Bimer isim değiştirerek Cimer oldu, ancak doğrudan iletişim hatta değişmedi ve Alo 150 hattını ararsanız telefonla şikayet başvurusu yapabilirsiniz. Alo 150 hatlı numarayı aradığınızda ilinizde bulunan yetkiliye bağlanacaksınız ve gerekli şikayetleri buradan yapabilirsiniz.

Ayrıca telefonlarınıza e-devlet uygulamasını indirebilirsiniz. E-Devlet uygulamasının içerisinde yer alan Cimer başvuru kısmına ilgili bilgilerinizi girerek ilgili şikayetlerinizi yapabilirsiniz.

Bimer’e Posta Yoluyla Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvurular dilekçe olarak Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olan T.C Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe – Ankara Tel: 0 (312) 525 55 55 adresine gönderilebilir. Ayrıca bulunduğunuz ilin valiliklerine, kaymakamlıklarına yada belediyelere de Bimer başvuru yapabilirsiniz. Dilekçelerinizde mutlaka T.C. Kimlik Numarası, İletişim Bilgileriniz, Adresiniz olmalıdır. Şikayetlerinizi kısa ve öz bir şekilde yazınız, daha sonra sizlere ilgili makamlar dönüş yapacaktır.

Bimer Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bimer şikayet dilekçesi yazma nasıl yapılır öğrenmiş olduk. Sırada Bimer başvuru sorgulama nasıl yapılır bunu öğrenelim. Yapmış olduğunuz başvurunun sonucunu öğrenmek için yine https://www.cimer.gov.tr/ bu siteye giriyoruz ve sol kısımda bulunan BAŞVURU SORGULA kısmına tıklıyoruz ve yine başvuru yaparken girdiğimiz bilgileri yazıyoruz ve tekrar onay kodu gönder diyoruz ilgili yere gelen onay kodunu yazdıktan sonra başvuru sonucunu görüyoruz.

E-Devlet üzerinden Cimer Başvuru Sorgulama işlemini de BURAYA tıklayarak yapabilirsiniz. Verdiğimiz e-devlet resmi sitesine girin ve E-devlet bilgilerinizle giriş yapın ve Bimer yani yeni adıyla Cimer başvuru sonucunu görün.

Bimer yani Cimer’e Yapılacak Şikayetlerin Püf Noktaları

Her ne kadar vatandaşların dilekçe haklarının olması başkalarına iftira ya da haksız yere şikayet etmek hakkı sağlamaz. Yapmış olduğunuz şikayetlerin tüm sorumluluğu size aittir, bundan dolayı şikayetlerinizi yaparken doğru ve net bir şekilde yapınız.  Asılsız ve haksız yere yapılan şikayetleriniz değerlendirmeye alınmıyor, hatta çok bazı durumlarda asılsız ve iftira başvurularına karşı cezai işlemler yapılabilmektedir. Bundan dolayı başvurularınızı yaparken çok dikkatli olunuz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz