Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Ülkemizde polislik ideal mesleklerden biri haline geldi. Neredeyse tüm gençlerin hayali polis olmaktır. Hayaller polislik olunca, birçok sorularda ortaya çıkıyor. Bunlarda biri de çevik kuvvet polisi nasıl olunur, şartları nelerdir sorusudur. Çünkü çevik kuvvet polisleri birimin gözde kuvvetlerinden biridir. Toplu kuvvet olarak Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde yer almaktadır. Çevik kuvvet nasıl olunur 2019 sorusuna da cevap vermiş olacağız.

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Ülkemizde polislik ideal mesleklerden biri haline geldi. Neredeyse tüm gençlerin hayali polis olmaktır. Hayaller polislik olunca, birçok sorularda ortaya çıkıyor. Bunlarda biri de çevik kuvvet polisi nasıl olunur, şartları nelerdir sorusudur. Çünkü çevik kuvvet polisleri birimin gözde kuvvetlerinden biridir. Toplu kuvvet olarak Emniyet Genel Müdürlüğü içerisinde yer almaktadır. Çevik kuvvet nasıl olunur 2019 sorusuna da cevap vermiş olacağız.

Çevik Kuvvet Polisi Nasıl Olunur?

Çevik kuvvet olmak kolay değildir. Ancak çok da zor değildir. Tüm illerde bulunan bu birim toplu kuvvet anlamına da gelmektedir. Çevik kuvvet tüm şehirlerde şube müdürlüğü olarak konumlandırılmıştır. Bazı ilçelerde ise, çevik kuvvet grup amirliği olarak da görev yapmaktadır. Şimdiden soruyorsunuz çevik kuvvet polisi alımları nasıl oluyor diye, öncelikle çevik kuvvet için ayrı bir birim yoktur, polis meslek yüksek okulları ve polis eğitim merkezi okullarından mezun olan kimseler arasından çevik kuvvet polisleri seçiliyor. Ayrıca çevik kuvvet için bir eğitim yeri veya merkezi yoktur. Polislik mesleğine ilk başladığınızda genellikle, çevik kuvvet branşı görürsünüz. Çevik kuvvet polisliği için herhangi bir gönüllük esası aranmaz. O yıl diyelim ki çevik kuvvet için ihtiyaç varsa, o yıl da mezun olacak polis adaylarının bir kısmını çevik kuvvet olarak göreve başlatırlar.

Çevik Kuvvet Polis Olmanın Şartları

Bunu kısaca sizlere, anlatalım. Çevik kuvveti polisi olmanız için herhangi bir şart yoktur. Zaten polislik eğitimine girerken sizlerden taşımanız gereken şartları buluyorlar ve ona göre polis oluyorsunuz. Çevik kuvvet polisi olmak için ekstra herhangi bir şarta ihtiyacınız yoktur. Hani çevik kuvvet polisi için şu kadar boy, şu kadar kilo lazım diyenlere inanmayınız. O dönem ihtiyaç varsa mezun olan polisler arasından çevik kuvvet polisleri atanır ve atanan çevik kuvvet polisleri göreve başlar. Çevik kuvvet polisi olarak atanan, polislere göreve başlarken, toplumsal olaylara müdahale, birlik olmak, kuvvet olma, olaylara karşı durma gibi durumlar öğretilir.

Çevik Kuvvet Polisi Kaç Yıl Görev Yapar?

Çevik kuvvet polisi nasıl olunur sorusunu yanıtladık. Şimdi de çevik kuvvet polisi ne kadar görev yapar onu öğrenelim.

 • Çevik kuvvet polisi olarak atanan polislerin görev süreleri 3 yıldır. Ancak bulunduğu şehirdeki imkan ve faaliyetlere göre bu 3 yıl uzatılabilir.
 • Ancak, ulaştırma büro da yani, zırhlı araç, toma, panzer gibi araçlar kullanıyorsanız görev süreniz 6 yıla kadar uzatılabilmektedir. Çünkü bu pozisyonda çalışan çevik kuvvet polislerine ihtiyaç çoktur ve uyum sağlamaları zaman almaktadır.

Çevik Kuvvet Polisinin Maaşı Ne Kadar?

Çevik kuvvet polisinin maaşı sıkça sorulan sorular arasındadır. Bunu da cevaplayacak olursak, çevik kuvvet polisiyle, diğer polislerin maaşları arasında öyle aşırı çok bir fark yoktur. Ancak çevik kuvvet diğer polislerden maaş olarak 65-75 lira daha fazla alabilmektedir.

Soru & Cevap

Çevik kuvvet polisi olmak için üniversite şart mı?

Hayır, lise mezunu da çevik kuvvet olabilmektedir. Üniversite sınavına girip, polislik için belli taban puanı aldıktan sonra polis meslek yüksek okulları için başvuru yapıp, kabul edildikten sonra mezun olurken çevik kuvvet polisi olarak da göreve başlayabilirsiniz.

Çevik kuvvet için belli şart var mıdır?

Yazımızda da dediğimiz gibi belli bir şart yoktur, o dönem ihtiyaç varsa çevik kuvvet polisi olarak atanabilirsiniz. Yani sizin boyunuza, kilonuza bakmazlar.

Toma, zırhlı araç şoförü nasıl olunuyor?

Atandığınız birime göre değişir, eğer ihtiyaç varsa atandığınız biri sizi toma sürmek için değerlendirebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Aysu dedi ki:

  Çevik kuvvet polisi olmayı öğrendim çok sağolun.

 2. Ahmet dedi ki:

  Bilgi için teşekkür ederim.

 3. Murat dedi ki:

  Çevik kuvvet polisi nasıl olunur 2019 yılında da aynı olması çok iyi olmuş 🙂

 4. Mehmet dedi ki:

  Çevik kuvvet nasıl olunur hakkında bilgi gerçekten çok güzel, çok iyi anladım.

Yorum Yaz