Doğum Parası Nedir? Şartları Nelerdir?

Çalışmayan anneye doğum parası, doğum parası 2019, doğum parası sorgulama, süt parası başvuru formu gibi detayları öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Nedir? Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda doğum parası hakkında bilgiler vereceğiz. Sık sık anne adayları ve doğum yapan anneler tarafından sorulan bu soruya açık net cevaplar vereceğiz. Doğum parası nedir, şartları nelerdir, kimler doğum parası alabilir, 2019 doğum parası ne kadar oldu gibi detaylara yazımız içinde yer vereceğiz.

Doğum Parası Nedir?

2015 tarihinde yeni bir yasa çıktı bu yasayla çalışmayan annelerde doğum parası alabiliyorlar. Bu yasa sayesinde çalışmayan annelerde doğum ücretinden faydalanıyor. Annelerin artık çalışıp çalışmadığına bakılmıyor, her doğum yapan anne bu ücretten yararlanabiliyor. Peki tüm annelerin şart olmadan yararlandığı bu doğum parası nasıl alınır, şartları nelerdir, 2019 yılında doğum ücreti ne kadar oldu?

Doğum Parası İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Doğum yardımı alabilmek için öncelikle Aile ve Sosyal Bakanlığı tarafından hazırlanan ilgili dilekçeyi doldurmanız gerekiyor. Eğer kendiniz başvuru yapmakta zorlanıyorsanız, eşiniz veya bir başka akrabanız sizin adınıza başvuru işlemlerini yapabilir. Şehirde yaşayıp çalışmayan anneler illerinde bulunan Aile ve Sosyal Bakanlığı’na veya Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuru da bulunabilir. İlçelerde yaşayıp çalışmayan annelerse ilçelerinde bulunan Kaymakamlıklara başvuru da bulunabilir.

Çalışmayan Anneye Ne Kadar Doğum Parası Ödenir?

Doğum parası çocuk sayısına ve ilk olmasına göre değişmektedir. İlk çocuk, ikinci çocuk ve üç daha fazla çocuklar için ücretlerde değişiklikler çıkmaktadır.

Kanunlara göre;

Birinci çocuk için: 300 TL

İkinci Çocuk: 400 TL

Üçüncü Çocuk ve Sonrasında ise: 600 TL

Doğum Parası Başvurusu İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Doğum ücreti için başvuru yapmak isteyen anneler gerekli dilekçeyi doldurması gerekir. Doğum sonrası da başvuru yapabilirsiniz. Doğum sonrası çocuğunuza ait kimlik belgesi veya doğum belgesiyle başvuru da bulunabilirsiniz.

Doğum Parası Başvuru Dilekçeyi İndir

Örnek Dilekçe: 

 

Doğum Parası Dilekçe

Doğum Parası Dilekçe

Çalışmayan Anneler Doğum Parasını Nereden Alır?

Çalışmayan anneler doğum parasını oturdukları yerde kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek alabilirler. Herhangi bir bankaya gitmenize gerek yoktur. Çalışmayan annenin kendisinin bizzat PTT şubesine giderek başvuru yapması gerekiyor. İlgili PTT görevlisi kontrol ettikten sonra doğum parasını alabilirsiniz.

Çalışmayan Anneler Doğum Parası İçin Kimden Bilgi Alabilir?

Çalışmayan anneler doğum ücreti hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nı arayıp, paralarının yatıp yatmadığını öğrenebilirler.

Eşiniz Çalışıyorsa Süt Parası Alabilirsiniz

Halk arasında doğum ücreti süt parası olarak da bilinmektedir. Emzirme ödeneğini alabilmek için çalışmanıza gerek yoktur. Doğum ücretini alabilmek için kişinin sigortalı olmasına gerek yoktur. Eşi sigortalı olarak çalışan ev hanımları doğum ödeneğinden yararlanabilir. Süt parası ya da emzirme ödeneği sosyal devlet olmanın gereği üzerine vatandaşlara yardım amacıyla oluşturulmuştur. 2019 yılında süt parası ise 149 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası Haczedilebilir Mi?

Doğum yardımı asla vergi dilimine girmez ve haczedilemez. Bundan dolayı doğum yardımı alacak kişinin borcu olsa bile bu para kişinin hakkıdır ve başkası tarafından alınamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz