Evlenme Yaşı Kaçtır?

Evlenme yaşı 2019, evlenme yaşı hesaplama, medeni kanun, medeni kanun evlenme yaşı, evlenme yaşı kaç, evlenme yaşı hukuk, olağanüstü evlenme yaşı kaç gibi detaylar yazımızda yer alıyor.

Evlenme Yaşı Kaçtır?

Evlilik insan doğasında var olan bir durumdur. En sık sorulan sorulardan biri de ülkemizde evlenme yaşı kaçtır, kaç yaşına gelindiğinde evlenilir, 17 yaşında evlilik evlenebilir miyim? Peki medeni kanun ve hukuk yönünden evlilik yaşı kaçtır gibi detaylar hakkında bilgiler verdik. 2019 yılında evlenme yaşını hem öğreneceksiniz, hemde bu konuyla ilgili aklınızda soru işareti kalmayacaktır.

Evlenme Yaşı Kaçtır?

Türkiye’de evlenme yaşı medeni kanun ve hukukla düzenlenmiştir. Belli bir yaşa gelen tüm bireyler resmi nikahla evlenebilirler. Evlenmeyle ilgili düzenlemeler Medeni Kanunu’nun 124. maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre 17 yaşını doldurmayan kadın ve erkek asla resmi nikah yapamaz. Fakat 17 yaşını dolduran bireylerde evlenirken devlet ailelerinin rızasını almaktadır. 17 yaşındaysanız yasal bir temsilcinizin olması gerekiyor. Ancak yasal temsilcinin olmaması durumunda hakimde yetkisini kullanarak 17 yaşındaki bireylerin evlenmesine izin verebilir.

Şu sonuca varabiliriz, ülkemizde evlenme yaşı 18’tir. 18 yaşına erişen kadın ve erkek ailesinin rızasına ihtiyaç duymadan resmi nikah yapabilirler. Ancak illa evlenmek için 18 yaşını beklemenize gerek yoktur, eğer 17 yaşındaysanız ailenizin izin vermesiyle evlilik yapabilirsiniz. Olağanüstü durumlarda hakimin karar vermesiyle 16 yaşındaki bir kişi de evlilik yapabilir, ancak bu durum tamamen hakimin iradesine bağlıdır.

16 yaşını doldurmamış hiçbir birey asla resmi nikah adı altında evlilik yapamaz. Fakat 16 yaşına gelmeyen bireyler resmi nikah yapamadığı için imam nikahı yapmaktadırlar, imam nikahının medeni kanun ve hukukta yeri yoktur. Resmi nikah olmadığı taktirde kadın ve erkek birbirinden yasal olarak bir şey talep edemezler.

Medeni Kanun ve Hukuka Göre Evlenme Yaşı

2019 yılında da evlenme medeni kanuna göre düzenlenmiştir.

 • Türkiye’de evlenme yaşı normal olarak 18’tir. 
 • 17 yaşında da evlenilebilir, ancak yasal temsilciniz olan velinizin izni gerekmektedir.
 • 16 yaşında da evlenilebilir. ancak burada hakimin izin vermesi gerekiyor, olağanüstü durumlarda hakimin iradesine başvurulur.

Resmi nikah dışında yapılan nikahlar devlet tarafından benimsenmez ve kabul edilmez.

Ülkemizde evlilik yaşı ortalaması kaçtır?

Ülkemizde son yıllarda evlilik yaşı giderek artmaktadır, eskiden kadın ve erkekler daha erken yaşlarda evlilikler yapıyordu, ancak son yıllarda evlilik yaşı epey arttı. İnsanlar evlilik yerine kariyerlerine önem verdiği için evlilik yaşları kadın ve erkeklerde ortalamaya göre değişmektedir. TÜİK tarafından açıklana verilere göre erkekler 27 yaşında evleniyor, kadınlar ise 24 yaşında evleniyor.

Evlenme Yaşı Hesaplama 2019

Evlenme yaşı hesap edilirken 18 yaşını doldurmanız çok önemlidir. Çünkü medeni kanun ve hukuk düzenine göre ülkemizde evlenme yaşı 18’tir. 18 yaşına gelindiğinde ailenizin rızasına gerek kalmadan evlenebilirsiniz. Eğer evlenme yaşı hesaplama da 17 yaşını doldurduysanız, ailenizin rızası ile evlilik yapabilirsiniz. Ancak hesaplama da 16 yaşını doldurduysanız mahkeme yoluyla hakimin olağanüstü duruma göre karar vermesini bekleyip evlilik yapabilirsiniz. Ancak 15 yaşında asla evlenemezsiniz.

Evlenme yaşı medeni hukuka göre ülkemizde kaç sorusunun cevabını öğrendiniz. Şimdide ülkemizde evlilikle ilgili TÜİK istatistikleri görelim.

Evlenme ve Boşanma İstatistikleri

 • 2017 yılında 569 bin 459 kişi boşandı.
 • Evlilik hızının fazla olduğu il Kilis ilimiz oldu.
 • Evlenme yaşı farkının fazla olduğu il Kars oldu.
 • Yabancı gelinler arasında ilk sırayı Suriyeli gelinler aldı.
 • Yabancı damatlar arasında ilk sırayı Alman damatları aldı.
 • Boşanmanın en çok olduğu ilimiz İzmir oldu.
 • Boşanmanın en az olduğu il Hakkari oldu.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Süreyya dedi ki:

  16 ocak 2002 doğumluyum bu sene evlenebilirmiyim

Yorum Yaz