Katar iş ilanları, Vasıfsız İlanlar, İş Başvurusu

Katar iş ilanları sayesinde yurt dışında çalışma imkanı bulun, Katar çok sayıda vasıfsız işçi ihtiyacına duymaktadır. İş başvurusunda bulunun.

Katar iş ilanları, Vasıfsız İlanlar, İş Başvurusu

Türkiye’nin Katar’la olan ilişkiler her geçen gün artıyor. Katar’lı iş adamlarının Türkiye’ye olan yatırımları artarken, Türk yatırımcılarının da Katar’a olan yatırımları artıyor. Katar halkı ve Türk halkı kardeş bir biçimde yaşıyorlar. Durum böyle olunca Katar iş ilanları, iş başvurusu ve iş imkanları da artıyor. Bugün Katar’ın nüfusu yaklaşık 2.5 milyondur ve ülke maddi durumu iyi olan nadir ülkelerdendir. Ayrıca Türkiye’den yaklaşık 70 kat küçük olan bu ülkede gelir seviyesi de çok iyidir. 2020 yılında Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak bu ülkede ekonomi ve iş gücü büyüyor ve iş imkanları da çeşitleniyor.

Katar iş ilanları Hakkında Bilgiler

Katar Yaşamı

Katar tıpkı Dubai gibidir. Halkının yaklaşık %70’i yabancılardan oluşmaktadır. Amerikan üssünün bulunduğu bu ülke yarımada ülkesidir. Halkının neredeyse tamamı müslümandır. Ülkede resmi dil Arapça olup, bazen İngilizce dili de konuşulmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir oldukça fazladır ve bunun nedeni ülkede bulunan petrol kaynaklarıdır.

Ülkenin tamamının müslüman olması İslmaiyetin tam manasıyla yaşandığı anlamına gelmektedir. Ülkede katı bir şekilde İslami kurallar geçerlidir. Her ne kadar yabancılar için bu kurallar geçerli olmasa da bazı durumlarda zorlayıcılık bir tarafı da olabiliyor. Özellikle Ramazan aylarında iftara kadar tüm lokanta ve restoranlar kapalıdır. Yerli halk kadınları siyah bir tunik giyerken, gençler daha çok pantolon ve etek giymeyi tercih etmektedirler. Normal yaşadığınız taktirde bu ülkede zorlanacağınızı düşünmüyoruz.

Bu ülkede Ortadoğu’da bulunduğu için sıcaklıklar tavan yapmaktadır. Özellikle nisan aylarında sıcaklıklar 40 derecenin üstünde olmaktadır. Dolayısıyla sıcaklıklara uyum sağlamanız önemlidir.

Katar tüm dünyada sportif faaliyetlerde ön plana çıkmayı çok isteyen bir ülkedir. Şuana kadar ülkede çeşitli Asya olimpiyatları, Tenis Turnuvaları, Boat yarışları ve Katar Rallisi gibi farklı çeşit spor dalları uygulanmıştır. Yine 2020 yılında dünya kupası maçlarına ev sahipliği yapacak.

Amerikan üssü olduğu için, Katar’da yabancılar da çoktur. İyi bir üniversitelere sahip olduğu için birçok Amerikalı eğitimcide ülkede bulunmaktadır. Öğrenci sayısı da epey fazladır.

Katar Suç Durumu

 • Katar’da İslami kurallar uygulandığı için, suç işleyenler ağır bir şekilde cezalandırılmaktadır. Bundan doalyı ülkede suç oranı çok azdır. Güvenlik konusunda endişe edilebilecek bir ülke değildir.
 • Diyelim ki marketten alışveriş yaptınız ve bir sürü ürün aldınız ve bir kenara bıraktınız veya unuttunuz yine geldiğinizde o ürünler orada o şekilde duracaktır. Çünkü hırsızlığın cezası ölümle sonuçlanabilmektedir.
 • Arabanızla petrol, alışveriş, ya da başka bir mekana geldiniz varsayalım ve kilitlemeyi unuttunuz hemen korkmayın hiç bir şey olmayacaktır. Çünkü cezalar insanları suç yapmaktan alıkoymaktadır.
 • Katar’da ev kilitlerine pek önem verilmez. Güvenlik konusunda tereddüt yaşanmaz.

Ülkede herkes zengin olduğu için değil bu olanlar uygulamış oldukları cezalar insanları korkutuyor ve suç yapmalarının önüne geçiyor. Ülkede yaşayan insanların çoğununda Müslüman olması bu suçların önüne geçiyor.

Uygulanan cezalar ne kadar ağır olursa, o kadar iyidir. İnsanlar cezaların ağırlığından dolayı suç işlemeye korkar oluyorlar ve ülkelerde güvenlik kendiliğinden sağlanmış oluyor. Katar’da kırmızı ışıkta geçmenin cezası 1700 dolar, suçu işlediğiniz an ceza hemen işleniyor.

Katar Vize

Katar iş ilanları sayesinde işe girdiyseniz belli kriterler vardır ancak Türkiye’den Katar’a gezmek için gidiyorsanız, vize şartı yoktur. Doğrudan pasaport ile ülkeye gidebilirsiniz. Arapça bilmiyorsanız bile İngilizce bilmeniz gerekebilir, çünkü ülkede İngilizce konuşan birilerini rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca Katar’da Türk ehliyetleri 1 hafta boyunca kullanılabiliyor. ancak 1 haftadan sonra Türk ehliyetini kullanmak isterseniz, yetkili makamlardan izin almanız gerekiyor.

Katar Halkı

 • Katar’ın yerel halkı sıcak kanlıdır.
 • Lükse biraz düşkündürler. Lüks şeyleri çok seviyorlar.
 • Kadınlar kara çarşaf giyerler ancak yüzleri açıktır.
 • Kadınlar makyajlarına önem verip, bakım yapmaktadırlar.
 • Kadınlar yüksek topuk ayakkabı giymeyi seviyorlar.
 • Ülke halkı spor ve güzelliğe önem verdiği için, ülkenin her yerinde spor salonları ve güzellik merkezleri bulunmaktadır.
 • Erkekler çalışmaya düşündür. Katar erkekleri süreli iş düşünürken, kadınlarda alışveriş yapmaktadır.

Katar’da kadınlara çok haklar tanındığı için kadınlar rahatça hareket edebilmektedir. Kadınlar Katar’da yaşamaktan çok memnundur ve bir Katarlı kadın kolay kolay yabancı bir erkekle evlenmek istemez. Çünkü evlendiği taktirde bu haklardan mahrum kalacaktır.

Katar’da Eğitim

Katar eğitimde ön plana çıkmak için gençlere güzel teşvik ve koalylıklar sağlıyor ancak Katarlı gençlerin batıya olan hayranlıkları eğitimin önüne geçiyor ve eğitimde istenilen kaliteyi bulamıyorlar. Katar gençleri zengin olduğu için dünyada oluşan gerçeklerden uzak yaşamaktadırlar. Amerikan felsefesiyle yaşama mantığında olan bazı gençler sadece günü gün etmekle meşguldürler.

Katar iş ilanları

Katar iş ilanları

Katar’da Yapılacaklar Listesi

Katar iş ilanları, iş başvurusu ve iş imkanları dışında sosyal ve farklı faaliyetlerde yapılabilir. İşte Katar’da yapılacakların listesi;

 • Katar’da işe girdiğinizde iyi maaşlar alarak lüks otellerde vakit geçirebilirsiniz.
 • Katar iş ilanları sayesinde işe girip, parti ve eğlencelere katılabilirsiniz.
 • Katar’da çok sayıda alışveriş merkezi olduğundan dolayı gezebilirsiniz.
 • Her yıl düzenlenen spor faaliyetlerini izleyebilirsiniz.
 • Katar’ın sahillerini gezebilirsiniz. Ancak çok yüksek sıcaklık olduğu için en fazla 4 ay sahile çıkabilirsiniz.
 • Sıcak olduğu için dışarıda az bir hava alayım diyemezsiniz.
 • Kalabalık caddeleri yoktur.
 • Giyim olarak pahalı olduğu için, iyi bir kazancınızın olması şarttır.
 • Ülkede yaşam koşulları iyi olduğu için ucuz ev bulmak pek kolay değildir. Orta halli bir evin kirası ayda 2 bin dolardan başlıyor.
 • Toplu taşıma araçları çok yaygın değildir. Taksiye binmekte sıkıntı olduğu için, kendinizin bir aracı olması gerekmektedir.

Katar iş ilanları, iş imkanları

2022 yılında Katar Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacağı için ülkede inşaat faaliyetleri arttı. Katar vasıfsız işçi alımlarını da bu nedenle arttırdı. Katar’da iş imkanları ve iş fikirleri oldukça geniştir. Zaten yerel halkın genellikle ya iş veren olduğu ya da masa başı işlerde çalışan olması iş imkanlarını çok fazla olmasına neden oluyor. Farklı ülkelerden gelen vasıfsız işçiler Katar’da çalışma imkanı bulmaktadır. İnşaat, doğalgaz, petrol gibi şirketlerde çalışma hayatı hem rahat hemde maaşlarda yüksektir.

Katar’da bulunan petrol ve doğalgaz kaynaklarını genellikle, Amerikan Exxon Mobile, Fransız Total ve İngiliz BP firmaları işletiyor. Devlet özel sektör ile iş birliği yaparak ülkenin gelişimini sağlıyor.

Katar petrol ve doğalgaz sayesinde gelişen bir ülkedir. Sürekli geliştiği içinde inşaat sektörü ve demir çelik sektöründe gelişmeler yaşanmaya başlamıştır.

Yazımızın başında da dediğimiz gibi Dubai iş ilanları, İşçi Alımı, İş Fırsatlarında olduğu gibi ülke çok sıcaktır. Bu yüzden 50 dereceyi bulan sıcaklıklarda inşaatlarda çalışmayı göze almalısınız. Ayrıca yurt dışı iş ilanları kategorisine de bakabilirsiniz.

Katar’da Hangi İşlerde Çalışılır?

Öncelikle Katar’da çalışmak öyle kolay bir iş değildir. Ülkede çalışmak için gelen Hintli, Filipinli, Nepalli, Sri lankalı yada Bangladeşli işçiler bulunmaktadır. Bu işçilerin çalışma şartları sizi üzebilir. Garip ama işçilerin alıveriş merkezlerine girmeleri yasaktır. 50 dereceye varan sıcaklıklarda çalışan Nepalli, Hintli işçiler aylık 2 bin dolar almaktadırlar. Ülkenin durumuna bakılacak olursa, bu para öyle yüksek bir miktar değildir.

 • İnşaat firmaları Katar’da iş yapmak için Qatar Foundation adlı devlet kuruluşuyla birlikte çalışmak zorundadır. İhaleler sonucunda inşaat işi yapan firma, inşaatlarda çalışacak işçiler için işçi ajanslarıyla iletişime geçer ve ucuz iş gücü için, Nepal ve Hindistanlılar tercih edilir. Buradan getirilen işçilere katı kurallar konulmaktadır. Hatta bazı işçiler bu işlere girebilmek için iş ajanslarına 1000 dolar öderler. Ne yazık ki, bazı Türk inşaat firmaları da bu ajanslarla çalışır.
Katar firmaları ya da Katar’da iş veren Türk firmaları vasıfsız işçi aramazlar. Zaten vasıfsız işçiler Hindistan ve Nepal gibi fakir ülkelerden geliyor. Bu firamalar genellikle, kalfa ve usta seviyesinde işçileri tercih etmektedir, kalıpçı, demir bağlama ustası, fayansçı, elektrik tesisatçısı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri, ustabaşı gibi kademeleri işe alıyorlar. Aldıkları kişilerinde maaşları normal vasıfsız işçilere oranla yüksektir. Son dönemlerde mimar, mühendis gibi eğitimli kişileri de işe almaya başlamışlardır.

Bugün Katar’da bulunan Türkler genellikle, petrol şirketlerinde çalışıyor. İşini büyüten Türklerden bazıları dönercilik, kebapçılık, berbercilik gibi mesleklerle ilgileniyor.

 • Nepalli, Hindistanlı, Srilankalı işçiler ise vasıfsız işçi olarak görülüyor ve ülkede temizlik, çocuk bakımı, hizmetçilik gibi temel işlerde çalıştırılıyor.

Katar’da Çalışanların Maaşları

Ülkede bir sınıf ayrımı vardır. Amerikalı vatandaşlar birinci sınıf olurken, Türkler, Mısırlılar, Libyalılar ikinci sınıf vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Asya ülkelerinden gelen işçiler ise, üçüncü sınıf vatandaş olarak görülürler. Yani şunu diyebiliriz ne kadar batılı ne kadar beyaz tenli olursanız o kadar iyi paralar kazanabilirsiniz.

 • Amerikalı biri Katar’da ayda 10-15 bin dolar kazanırken, Nepalli işçiler ayda 2-3 bin dolar arasında kazanmaktadırlar.
 • Katar’a çalışmaya giden Türkler ise, Türkiye’den en az 3 kat fazla para kazanırlar.

Katar’da çalışmayı düşünüyorsanız iş imkanları konusunda detaylı bir araştırma yapmalısınız. İyi bir firma aracılığıyla Katar’da çalışırsanız iyi paralar kazanabilirsiniz. Firmaların sizlere ev, araba, sağlık sigortası, uçak bileti gibi imkanlar sunmasına dikkat ediniz. Bu imkanlar olmadığı taktirde bu ülkede yaşamak çok kolay değildir, çünkü hayat çok pahalıdır.

Katar iş ilanları sayesinde çalışma imkanı bulduysanız, mutlaka önceden çalışacağınız yeri ve ortamı görünüz ona göre hayatınızı planlayınız. Yazımızın başında da dediğimiz gibi yaşam koşulları kolay değildir. İyi düşünün ve ona göre karar verin.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Oğuzhan Karatay dedi ki:

  Vasıfsız elemanım Katar’da çalışmak istiyorum her işi yapabilirim

 2. Gökan dedi ki:

  Daha önce mapa mng ile suudı Arabistan’da boru hattında çalıştım Katar’a gıtmek çalışmak istıyorum saygılar

 3. muhammet dedi ki:

  katarda çalışmak istiyorum metal döküm isinde calistim 2 yil

 4. İlyas Atan dedi ki:

  İsmim ilyas atan 17 yıllık inşaat ustasıyım branşım tuğla örüm kalıp fayans ve mebran dekajür yalıtım uygulamalarıdır mesleki yeterlilik belgem henüz yoktur ama karaağac inşaat özcopur inşaat yılmaz cığır insaat konya beyşehirde referanslarımdır artık bu birikimimi yurt dışında değerlendirimek istiyorum

 5. Hasan özdemir dedi ki:

  Beton pompa operotoruyum belgemde var E sınıfı ehliyetimde var ama vasifsiz olarakta calisabilirim

 6. Emrah kabak dedi ki:

  11senedir inşaatta çalışıyorum kalıpçi ustasıyım duvarci ustasıyım feyans çıktı ustasıyım yurt dışında çalışmak istiyorum

 7. Gökhan yiğiter dedi ki:

  29 yaşındayım Vasıfsız işçiyim Katarda inşaat işlerinde çalışmak istiyorum

 8. hami dedi ki:

  ben manısa vestelde calıstım tv yazılım yukleme kalıte kontrol bolumunde yer aldım askerden yenı geldım bıttı askerlıgım sımdı orada garsonluk vb bnzerı ıslerde calsabılırım ınsatanda anlarım

 9. cengiz gündoğdu dedi ki:

  Merhaba ben 30 yasindayim insaat işçisi olarak çalışıyorum katar da çalışmak istiyorum saygılar.

 10. Soner çelik dedi ki:

  Meraba eşim baklava börek poca simit ustası katarda iş arıyor

 11. Eren han dedi ki:

  11 yıllık İş makinesi operatörüyüm arızalardanda anlıyorum düzenli çalışmayı severim işime bagliyim cewaplarinizi bekliyorum

 12. Ahmet aslan dedi ki:

  Berhaba 15.20 yıllık duvar ve kalıp ustasıyım yurdışında iş arıyorum

 13. Murat kazak dedi ki:

  Murat kazak bulgaristan varnada silo montaji yapmaktayiz 15 kisilik ekibim var katarda calismak istiyoruz yardimci olursaniz sevinirim elimizden her is gelir

Yorum Yaz