Kırmızı Işık Geçme Cezası Ne Kadar?

Kırmızı ışık geçme cezası ne kadar? 2019 yılında kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar oldu, kırmızı ışıkta geçtim ceza gelirmi, kırmızı ışıkta geçmenin cezası kaç günde gelir, kırmızı ışık cezası 2019, kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir gibi detaylar yazımızda yer alıyor.

Kırmızı Işık Geçme Cezası Ne Kadar?

Bu yazımızda kırmızı ışık geçme cezasıyla ilgili bilgiler vereceğiz. Bu makale sayesinde kırmızı ışıkta geçme cezası 2019, kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir, kırmızı ışıkta geçmenin cezası kaç günde gelir, kırmızı ışıkta geçtim ceza ne zaman gelir gibi temel detayları öğreneceksiniz.

Kırmızı ışık trafikte çok önemlidir, Temel göreviyle trafik kazalarını hem önler hemde trafiğin düzgün bir şekilde ilerlemesine yardımcı olur. Ayrıca yayalar içinde yoldan geçme imkanı tanır. Bütün araba sürenler bilir kırmızı dur anlamına gelir ve trafikte kırmızı ışık görüyorsanız kesinlikle durmalısınız. Kırmızı ışık geçme cezası hem araç hemde yayalar için geçerlidir. Kırmızı ışık yandığı halde araç ve yaya bunu dikkate almıyorsa trafik cezasıyla karşı karşıya kalır. Kırmızı ışık cezası için gece gündüz farketmez ihlal edildiği an ceza yazılır.

Kırmızı Işık Geçme Cezası Ne Kadar?

2019 yılında kırmızı ışık geçme cezası 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 47/1-b  maddesi esas alındığında 235 TL’dir. Bunun yanında 20 ceza puanı da verilmektedir. Eğer cezayı bekletmez 15 gün içerisinde öderseniz 2019 yılında %25 indirim uygulanır ve 176,25 TL ödersiniz. Tebliğ edildikten sonra cezayı bekletip 15 gün sonra öderseniz erken indirim avantajından faydalanamazsınız ve hemde yüzde 5 oranında gecikme zammı ödersiniz.

Yayalar ise kırmızı ışık geçme cezası olarak 70 TL öder.

  • Kırmızı ışık geçme ihlali bir yıl içerisinde 3 kez tekrarlandığında 30 gün, ikinci kez üç kere ihlal edildiğinde 45 gün, 3 ve daha fazlası ihlalde ise 60 gün boyunca ehliyetinize el koyulur.

Eğer sürekli kırmızı ışık geçme cezası alıyorsanız, ehliyetiniz alınabilir ve , psiko-teknik değerlendirmeden ve psikiyatri uzmanının muayenesinden geçirilirsiniz. Sonrasında herhangi bir engel görülmezse trafik cezasını öder sürücü belgenizi alırsınız.

Kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir

Kameralar ve tespit cihazlarıyla kırmızı ışıkta geçtiğiniz tespit edilir ve arabanızın plakasına ceza yazılır.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası kaç günde gelir?

Varsayalım kırmızı ışıkta geçtiniz ve ihlal yaptınız ve trafikte polisi yoksa sizi de durduran kimse yoksa, trafik kameraları ve tespit cihazları sizin araç plakanıza otomatik ceza yazmaktadır. Yazılan ceza evinizin adresine gönderilerek tebliğ edilir ve tebliğ edildiği an trafik cezası ödeme süresi başlar. Genellikle cezalar 1 hafta veya 1 ay içerisinde sizlere ulaşır. Eğer beklemek istemiyorsanız e-devlet üzerinden araç plakanızı girerek trafik cezası sorgulayabilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası nasıl sorgulanır?

Kırmızı ışık cezası sorgulama işlemini artık E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ceza Sorgulama kısmında araç plakanızı girerek arabanıza ait trafik cezalarını görebilirsiniz. E-Devlet’e girerek T.C. Kimlik No ve şifrenizi yazıp ilgili sisteme ulaşabilirsiniz. Sistem sizden araç bilgilerinizi ister. Araç Plaka Numarası ve 

Kırmızı ışıkta geçme cezasını sorgula

Buradan bütün cezalarınızı görebilir ve sorgulayabilirsiniz. Sürekli buradan takip ederseniz trafik cezalarını öderken indirimlerden faydalanabilirsiniz.

Kırmızı ışıkta geçme cezası nereye ödenir?

Kırmızı ışıkta geçme cezasını PTT şubelerinden ve Gelir İdare Başkanlığı internet sitesinden ödenebilir. Cezaları ödemeniz için sizlere cezasının tebliğ edilmesi gerekiyor. Tebliğ edilen trafik cezalarını erken öderseniz %25 indirimden faydalanabilirsiniz.  Erken indirimden faydalanmak için ceza tebliğ edildikten 15 gün içinde cezayı ödemelisiniz. Geciken cezalar için indirim uygulanmaz ve yüzde 5 oranında gecikme faizi zammı uygulanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz