Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Komiser yardımcısı maaşı ne kadar? Komiser yardımcısı ne kadar maaş alır? 2019 yılında güncel maaşları ne kadar olacak, Komiser yardımcısı maaşları 2019, komiser yardımcısı ne iş yapar, komiser yardımcısı çalışma saatleri, komiser yardımcısı ne yapar? Gibi bütün detaylar bu yazımızda yer alıyor.

Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Emniyet Genel Müdürlüğünün en gözde mesleklerinden biri olan komiser yardımcılığı herkes tarafından çok seviliyor ve hakkında çok şeyde merak ediliyor. Bunlardan biri de komiser yardımcısı maaşı, işte bu yazımızda komiser yardımcısı maaşları ne kadar, 2019 yılında komiser maaşları gibi detayları öğreneceğiz.

Komiser yardımcısı olmak öyle kolay bir iş değildir, komiser yardımcısı olmanın şartları farklıdır. Kimler komiser yardımcısı olabilir, boy, kilo şartı mezunluk şartı gibi bazı şartları vardır. Önce komiser yardımcılığı hakkında bilgiler verelim.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur?

Komiser yardımcısı olmanın 2 yolu vardır; Aşağıda bu yollardan bahsettik.

Başarılı Polisler Arasından Komiser Yardımcısı Alımı

Emniyet Genel Müdürlüğü komiser yardımcısı ihtiyacını karşılamak için başarılı olan polisler komiser yardımcısı alımları yapabiliyor. Polis nasıl olunur? yazısından yola çıkarak polis olduysanız, 2 yıldır da hiçbir ceza almadan polislik mesleğini yerine getiriyorsanız ve performans puanınız yüksekse, yılda bir kez yapılan yazılı sınavlara girip, 70 puan aldığınız taktirde sözlü mülakat ve fiziki mülakatlara katılabilirsiniz. Ancak son dönemlerde komiser yardımcılığı alımları daha çok dışarıdan alınıyor. Polisler içerisinden komiser yardımcısı alımları çok azaltıldı, ancak zamanla alımlar daha çok artacaktır.

PAEM Sınavlarıyla Komiser Yardımcısı Alımı

Bu alımlarda polis olmanıza gerek yok, komiser yardımcısı alımları her yıl belli sayıda yapılıyor. 30 yaşından gün almadıysanız ve lisans mezunuysanız bu sınavlara başvuru yapabilirsiniz. Komiser yardımcısı boy şartları erkeklerde en az 1.67 cm, kadınlarda 1.62 cm’dir. Bir diğer şart ise KPSS’den 710 ve üzeri bir puan almanız gerekiyor. Komiser yardımcılığı sınavları  Emniyet Genel Müdürlüğü Polis Akademisi tarafından açılmaktadır.

Gerekli şartları sağlayıp, tüm sınavları geçen adaylar 11 ay eğitim görüyor ve komiser yardımcısı olarak mezun oluyor. Tek yıldız ile görev yapıyorsunuz.

Komiser Yardımcısı Ne Yapar?

  • Komiser yardımcısı görevli olduğu şubedeki komiserden sonraki en yetkili kişidir.
  • Komiserden emir alarak gerekli işlemleri yapar.
  • Şubenin düzenini ve kontrolünü sağlar.
  • Temel polislik görevlerini yerine getirir.

Komiser Yardımcısı Maaşı Ne Kadar?

Komiser yardımcısı olmak hakkında bilgi verdik. Komiser yardımcısı maaşları 2019 yılında ne kadar, komiser yardımcısı maaşı ne kadar gibi soruların cevaplarını verelim.

Yeni mezun olmuş komiser yardımcısı 8/2 kademesi ile göreve başlar. En az maaşı 4100 lira olur. Bu maaş bekar ve çocuksuz maaşıdır. Komiser yardımcısı evli ve çocuklu olduğunda maaşı 4300 lira olabilmektedir. Doğru da ek tazminat eklenirse maaşı artabilir.

Komiser yardımcısı maaşı kademeye göre düzenlenmiştir. Yıllar geçtikçe kademe alan komiser yardımcısının maaşı da kademesine göre artmaktadır. 5/3 kademesi olan komiser yardımcısı 4400 lira almaktadır. Derece ve kademe maaşlar üzerinde etkilidir.

Komiser Yardımcısı Olmanın Şartları

Komiser yardımcısı olmanın şartları da vardır. Sağlık Yönetmeliğinin boy, kilo ve fiziki yönlerine uygun olmalısınz. Komiser yardımcısı olmak için kadınlar 1.62 cm boyunda olması gerekiyor. Erkeklerde boy ise 1.67 cm olması gerekiyor. Adaylarda herhangi bir hastalığın olmaması gerekiyor. Ayrıca 18 – 27 arasında beden kitle endeksi olması gerekiyor. 18-27 ‘de dahildir.

Komiser Yardımcısı Yaş Şartı

18 yaşını tamamlayan ve 30 yaşından gün almamış olmanız başvuru yapmak için yeterli bir yaştır. Ancak 18 yaş sembolüktür. Çünkü komiser yardımcısı olmak için lisans mezunu olmanız gerekiyor, üniversite mezunu olunca 22 yaşlarında oluyoruz.

Lisans Mezunu Zorunluluğu

Komiser yardımcısı olabilmek için lisans mezunu olmanız gerekiyor. Ayrıca Açıköğretim aracılığıyla lisans mezunu olanlarda komiser yardımcılığı sınavlarına başvuru yapabilir. Yurtdışında üniversite okuduysanız lisans mezunu kabul ediliyorsunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz