KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK Borç erteleme nedir, KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır, kyk borç erteleme faizi, kyk borç erteleme ne zaman yapılır, kyk borç erteleme 2019 öğren.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

Üniversite öğrencisi olduktan sonra kredi başvurusu yaparsınız ve KYK (Kredi Yurtlar Kurumu) tarafından eğer önlisans bölümü okuyorsanız 2 yıl, lisans öğrencisi iseniz 4 yıl boyunca geri ödemeli kredi alırsınız. KYK tarafından maddi destek sağlamak amacıyla verilen bu parayı mezun olup, iş bulduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız. Ancak son yıllarda üniversite mezunu gençler iş bulamadıklarından dolayı kredi borçlarını geri ödemekte zorlanıyorlar. Bu durumda KYK borç erteleme işlemi yapıyorlar.

KYK Borç Erteleme Nedir?

Üniversite öğrencisiyken almış olduğunuz KYK kredileri mezun olduktan 2 yıl sonra ödemeye başlarsınız. Ancak her mezun olan üniversite öğrencisi iş bulamadığı için KYK borç erteleme diye bir sistem ortaya çıktı. KYK borç erteleme sayesinde iş buluncaya kadar borçlarınızı erteleyebilirsiniz.

KYK Borç Erteleme Nasıl Yapılır?

KYK borç ertelemek için geçerli bir sebebinizin olması gerekiyor. Belli koşulları karşıladığınız taktirde borç erteleme işlemini yapabilirsiniz. Şartlara uymadığınız taktirde borç erteleme işlemini yapamazsınız ve aldığınız kredileri taksit şeklinde ödersiniz. KYK borç erteleme işlemlerini e-devlet üzerinden online bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Borç erteleme sebepleri arasında işşizlik, askerlik durumu ve Yüksek lisans/ Doktora vardır. Bunların üçüne göre borç erteleme işlemini yapabilirsiniz.

E-Devlet KYK Borç Erteleme

E-Devlet KYK Borç erteleme işlemi yapmak için tıklayınız.

Linki tıkladığınızda e-devlet bilgilerinizle giriş yapıyorsunuz ve karşınıza şöyle bir bölüm çıkıyor. Burada sağ üst kısımda bulunan Yeni Başvuru kısmına tıklıyoruz.

Sonrasında Cep Telefonu, E-posta adresi, Adres, Borç erteleme talep türü diye bir bölüm çıkacak. Bunları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurup KYK borç erteleme işlemini yapabilirsiniz.

 

Daha sonra e-devlet sistemi sizi yönlendirecektir. O yönergeleri takip ederek kyk borç etleme işlemlerini başlatabilirsiniz.

KYK Borç Erteleme Şartları

KYK borç ertelemesi yapmak istiyorsanız belli şartlara uymak zorundasınız.

  • İşsizlik: Üniversiteyi okuduktan sonra 2 yıl sonrada iş bulamadıysanız ve işsiz kaldıysanız kyk borç erteleme işlemini yapabilirsiniz. İşsizlik sebebiyle başvuru yapıyorsanız sigorta kayıtlarınızda herhangi bir güncellenmenin olmaması gerekiyor. Bir işte çalışıyorsanız veya sigorta işlemlerinizde değişiklik, güncellik oluyorsa yapmış olduğunuz KYK borç erteleme işlemi iptal edilir.

KYK İşsizlik İçin Borç Erteleme Dilekçesi Örneği İndir

  • Askerlik: Eğer krediyi ödemek için size verilen 2 yıl dolmadıysa veya düzenli olarak kredilerinizi ödeyen kişiler askerlik yapacaklarından KYK Borç erteleme hakkında sahiptirler. Bunun için askerlik şubesinden almış olduğunuz askerlik belgesini KYK’ya iletmeniz yeterlidir.

Askerlik Nedeniyle KYK Borç Erteleme Dilekçesi İndir

  • Yüksek Lisans / Doktora: Üniversite sonrası hemen yüksek lisans/ doktora yapan öğrenciler KYK Borç erteleme yapabilme hakkına sahiptir. Bunun için çok vakit kaybetmemek gerekir, lisans sonrası hızlı bir şekilde yüksek lisans veya doktora yaparsanız bu haktan yararlanabilirsiniz.

Yüksek Lisans / Doktora Nedeniyle KYK Borç Erteleme Dilekçesi İndir

KYK Borç Ertelele için hazırlanan dilekçe ve evrakları nereye göndereceğim?

KYK Borç erteleme işlemleri için hazırlanan dilekçe ve evraklar posta yoluyla gönderilir.

Göndereceğiniz adres: 

Adres: Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya/ANKARA

Sık Sorulan Sorular

  • KYK Borç erteleme faizi var mıdır?

Bu size verilen bir haktır. Geçerli sebep sunulduğu taktirde herhangi bir erteleme faizi yoktur.

  • KYK Borç Erteleme Ne Zaman Yapılır?

Bunun için bir zaman yoktur. Eğer krediyi hemen geri ödemekte zorlanıyorsanız e-devlet üzerinden erteleme işlemini yapabilirsiniz.

  • KYK Borç erteleme dilekçesini nasıl yazabilirim?

Paraysa, sitesi olarak sizlere bununla ilgili bir dilekçe hazırladık. Üst kısımlarda bulunan ilgili dilekçeyi indirip kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Oğuz dedi ki:

    Bazı sayfalarda borç ödemesi başlayanlar erteletemez diyo. Sizde belli bi zamanı yok demişsiniz. Acaba tam olarak nedir?

Yorum Yaz