Milletvekili Emeklilik Şartları

Milletvekili emeklilik şartları nelerdir, milletvekilleri nasıl emekli olur, en az 2 yıl görev yapan milletvekili emekli olur mu, emekli milletvekili maaşları ne kadar gibi detaylar yazımızda yer almaktadır.

Milletvekili Emeklilik Şartları

Milletvekili emeklilik şartları nelerdir, hangi durumlarda milletvekilleri emekli olur, 2 yıl milletvekilliği yapan kişiler emekli olabilir mi, milletvekili nasıl emekli olur gibi bütün detaylar yazımızda yer alıyor.

Öncelikle milletvekili kimdir ne işi yapar kısaca bahsedelim.

Milletvekili: Halk tarafından seçilen, TBMM’de halkı temsil etmekle yükümlü olan kişidir. Milletvekili seçilebilmek için 18 yaşını doldurup siyasi bir partiden aday olmanız gerekiyor ya da bağımsız şekilde aday da olabilirsiniz.

Milletvekili Emeklilik Şartları Nelerdir?

Çoğu vatandaş 18 yaşında seçilen bir milletvekilinin 2 yıl milletvekilliği yaptıktan sonra milletvekili emeklisi olacağını düşünmektedir. Fakat bu konu çok yanlış anlaşılmış ve sürekli sosyal medya da konu olmuştur. Bir milletvekili 2 yıllık görev süresini yerine getirirse, milletvekilliği emekliliği hakkını kazanır ancak diğer şartları yerine getirmediği taktirde görevi biter bitmez hemen emekli olmaz. Milletvekili emeklilik şartları normal emeklilik şartları ile aynıdır.

  • 65 yaşını doldurmak
  • 25 yıl hizmet süresini tamamlamış olmak.
  • En az 2 yıllık milletvekilliği görevini yerine getirmek. Eğer milletvekilleri en az 2 yıl bu görevi yapmazsa bu haktan yararlanamaz.

Haber ve sosyal medyada sürekli tartışma konusu olmuş bir soruna da detaylı bir açıklama yapalım. 18 yaşında bir kimse milletvekilli olduktan sonra en az 2 yıl milletvekilliği yaptığı taktirde milletvekilliği emeklilik hakkına sahip olur. Ancak milletvekilliği sona erdiğinde milletvekili maaşı almaz. Milletvekili emeklilik şartlarını karşıladığı anda milletvekili emeklilik maaşını almaya başlar.

Milletvekili Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

Emekli olan milletvekili maaşını normal milletvekili maaşının yarısı kadardır. Milletvekili maaşları yapılan son zamlarla birlikte 14.815 TL olarak belirlenmiştir. Milletvekili maaşlarına zam yapıldığı zaman emeklilik maaşlarına da zam yapılmaktadır.

Emekli milletvekilinin sayısı kaçtır?

Emekli milletvekili sayısı henüz belli değildir. Ancak TBMM resmi sitesinde geçmiş dönem ve bu dönem milletvekili listelerini görebilirsiniz.

25. Dönem Milletvekilleri emekli oldu mu?

25. Dönem milletvekillerinden 65 yaşını ve 25 hizmet yılını tamamlayan milletvekili emeklisi olmuşlardır. Onun dışında bu şartları tamamlamayan kişiler bu şartları beklemektedir.

Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

2018 milletvekili maaşları yapılan zamlarla birlikte 20 bin 646 TL olmuştur. Milletvekillerinin maaşları 3671 sayılı yasayla belirlenmektedir. Milletvekilleri kamudaki en yüksek maaşı alırlar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz