Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Milletvekili maaşı ne kadar, milletvekili 2018 maaşı ne kadar, 2019 milletvekili, maaşı ne kadar, kaç oldu, emekli milletvekili maaşı ne kadar, ölen milletvekili maaşı, kıbrıs milletvekili maaşı, 2002 ve 2003 milletvekili maaşları ne kadar gibi başlıkların cevapları yazımızda yer almaktadır.

Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Yıllardır vatandaşlar milletvekili maaşı 2019 yılında ne kadar  diye merak etmiştir, çoğu zaman haberlere, sosyal medyaya milletvekili maaşları konu olmuştur. Milletvekili olabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekiyor, ülkede yaşayan her Türk vatandaşı milletvekili adayı olabilir. Milletvekili, seçildiği ili değil, bütün milleti temsil etmektedir. Yapılan referandumla 550 milletvekili sayısı 600’e çıkarıldı. Milletvekili’nin görevleri arasında kanun teklifi vermek, bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek, para basılmasına ve savaş ilanına karar vermek gibi önemli görevleri vardır.

Milletvekili maaşı, ödenekleri, yolluk ve emekli ücretlerine dair bütün detaylar kanun hükümlerine göre düzenleniyor. Milletvekilleri ülkemizde en yüksek maaşı almaktadır. Ayrıca milletvekilleri en yüksek devlet memurunun sahip olduğu mali ve sosyal haklara da sahiptir.

2018 Milletvekili Maaşı Ne Kadardır?

Milletvekili maaşını milletvekilleri kendisi belirleyebilir. Yani TBMM üyeleri kendi maaşlarını kendilerinin çıkaracağı yasayla oylamaya sunup, kabul edebilir. Milletvekilleri için yasamanın bir sınırı yoktur, milletvekilleri maaşları konusunda sürekli uzlaşır ve maaş oylamalarını kabul ederler. Meclis çoğunluğu kabul ettiği sürece kanunlarda herhangi bir sınırlama olmaz. Milletvekili maaşı milletvekilinin kendi elindedir, çoğunluk sağlandığı taktirde maaşlar değişebilmektedir.

Milletvekili maaşları kanunlarla düzenlenir ve 3671 sayılı yasayla genel hükümleri belirlenir. Kanunun ilk maddesinde milletvekili maaşının kamuda en yüksek maaş alan memurun maaşına göre düzenleneceği yer alır. Kamuda en yüksek maaşı da müsteşarlar almaktadır. Milletvekili maaşı 2018 yılında 20 bin 646 TL’dir.

2019 Yılı Milletvekili Maaşları Ne Kadar Olur?

2019 Milletvekili maaşı henüz belli değil, ancak diğer yıllara göre oranladığımızda milletvekili maaşı 2019 yılında  23 bin lira civarında olacaktır. Kesin bir rakam değildir, maaşları milletvekillerinin kendileri belirlediği için daha fazla da olabilir.

Önceki Yıllarda Milletvekili Maaşları

Özellikle 2002, 2003 yılları arasındaki milletvekili maaşları çok merak ediliyor. Bundan dolayı geçmiş yıllara ait milletvekili maaşlarını tablo şeklinde aşağıya yazdık.

  • 2002 yılında milletvekili maaşı: 4 bin 500 TL’dir.
  • 2003 yılında milletvekili maaşı: 5 bin 300 TL’dir.

Emekli Milletvekili Maaşı Ne Kadar?

Milletvekilleri emekli olduklarında maaşlarının yaklaşık yarısı almaktadırlar. Yapılan yeni zamlar neticesinde 2018 emekli milletvekili maaşı 15.200 TL’dir. 2019 yılında emekli milletvekili maaşı 16.200 TL civarlarında olur diye tahmin ediyoruz.  Milletvekilleri, milletvekilliği sona erince hemen emekli olmuyorlar. Önce 2 yıl milletvekili görevini yerine getirecek daha sonra yaş ve hizmet sürelerini de tamamladıktan sonra milletvekili emeklisi olabiliyorlar.

Milletvekili Emeklilik Şartları

  • 65 yaşını doldurmuş olması
  • 25 yıllık hizmet süresini yerine getirmek
  • En az 2 yıl milletvekilliği yapmak

18 yaşında milletvekili seçilen bir kişini görev süresi bittikten sonra emekli olması gibi bir durum yoktur, yukarıda bulunan şartları tamamladığı taktirde milletvekili emeklisi olabilir.

Dünyadaki Milletvekili Maaşları

Diğer ülkelerdeki milletvekili maaşlar ne kadar diye merak ediyorsanız aşağıdaki tablodan ülkelerin milletvekili maaşlarına bakabilirsiniz.

Fransa 4.648 $
Norveç 7.500 $
İsveç 4.200 $
Danimarka 5.000 $
Finlandiya 4.000 $
Hollanda 5.660 $
Avusturya 8.100 $
Belçika 5.064 $
İngiltere 6.200 $
İtalya 9.150 $
İspanya 2.312 $
Çek Cumhuriyeti 1.900 $
Litvanya 820 $
Polonya 1.893 $
Ermenistan 200 $

Ölen Milletvekilinin Maaşı Ne Oluyor?

Bir milletvekili öldüğü zaman, 12 maaş tutarı yaklaşık 240 bin lira ailesine yardım olarak TBMM bütçesinden ödenmektedir. Kadın vekillere doğum öncesi ve sonrası 16 haftalık analık izin hakkı verilmiştir. Milletvekilleri protokolde valilerden sonra gelmektedir. Milletvekili eşi ve 25 yaşına kadar olan çocukları süresiz diplomat pasaportuna sahip olabilecektir. Eski vekiller ise sadece yeşil pasaport almaktadır. Ayrıca milletvekilleri silah ruhsatını rahatlıkla alıp, vergi ve harca tabi tutulmayacaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz