Polis Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Polis nasıl olunur? Liseden sonra polis olma şartları, üniversite sonrası polis olma şartları, liseden sonra nasıl polis olabilirim? Üniversite sonrası polis nasıl olabilirim? Şartları ve gerekli puanlar nelerdir?

Polis Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir?

Ülkemizde ne yazık ki her geçen gün mesleklerin şartları ve alanları daralmaktadır. Ancak şu dönemlerde yapılabilecek meslekler arasında yer alan polislik vardır. Bundan dolayı Polis nasıl olunur? Şartları nelerdir? Gibi detayları anlatacağız. Sitemizde daha önce çevik kuvvet polisi nasıl olunur detayından bahsettik. Bugün yazımızda liseden sonra polis nasıl olunur, üniversite sonrası nasıl polis alınır sorularına detaylı cevaplar vereceğiz.

Lisede yani ortaöğretim bölümünde okuyan öğrenciler için liseden sonra nasıl polis olunur detaylarını anlatacağız. Daha önce polis kolejleri vardı, bu polis kolejleri lise formatında eğitim veriyordu ancak kapanmasıyla birlikte en erken polis olma imkanı liseden sonra olmaya başlamıştır.

Liseden Sonra Polis Nasıl Olunur?

İçişlerine Bakanlığına’na bağlı olan Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl düzenli olarak polis alımı yapıyor. Büyük bölümünü üniversite mezunu olarak alıyor olsa da, liseden sonra polis alımı da yapılmaktadır. Eğer lise sonrası polisliği düşünüyorsanız, mutlaka üniversite sınavı olan TYT’ye gireceksiniz. Bu sınavdan en az 280 puan almalısınız. Her yıl bu puanlar değişebilmektedir. Ancak en az 280 puan alırsanız başvuru yapma ihtimaliniz de artar ve puanlarda sorun yaşamazsınız.

Yeterli taban puanını aldığınız taktirde o dönem polis alımlarına göre, PMYO’ya başvuru yapacaksınız. Başvuru yapmadan önce Polis Akademisi hesabına para yatırıyorsunuz ve sonrasında bankadan alacağınız dekontla PMYO binasına giderek doğrudan başvuru yapıyorsunuz.

Bireysel başvuru yaptıktan sonra size mülakat için gün verilecektir. Mülakat için gün çok fazla değildir, 2-3 hafta sonra sizleri mülakata çağırırlar. Mülakatlar; sağlık, fiziki ve sözlü olarak yapılmaktadır. Sağlık mülakatında sağlık kontrolünden geçiyorsunuz bütün değerleriniz kontrol ediliyor ve polis olmaya uygun olup, olmadığınıza karar veriliyor. Genellikle sağlık kontrolünde boy, kilo ölçülüp,  vücut genelinde iz var mı diye kontrol ediliyor. Daha sonra spor mülakatı yapılıyor, spor mülakatında şınav, mekik, trambolin üzerinde yürüme gibi fiziksel zorlayıcı bölümler vardır. Burayı da geçtiğiniz taktirde sözlü mülakata alınıyorsunuz ve sözlü mülakat iki aşamadan oluşuyor. Öncelikle psikologlarla görüşme yapıyorsunuz. Psikologlar kendinizi tanıtmanızı ve isterler birkaç da basit soru sorarlar. Sonrasında Emniyet Müdürlerinden oluşan bir komisyonun karşısına çıkıyorsunuz. Onlar sizlerde kart çekmenizi ister ve çektiğiniz kartta bulunan soru size sorulur, soruyu bilip iyi izlenim vermek önemlidir.

Bütün aşamaları geçtiğinizde artık polis olmak için bir engeliniz yoktur. Artık sırada intibak eğitimi vardır. Korkmayın bütün mülakatı geçenler intibak eğitimlerinde pek zorlanmaz ya da geri dönmezler. İntibak eğitimlerinde sağlık ve eğitimden elenen çok kişi oluyor. Elenen kişiler yerine yedek kişiler çağrılıyor. İntiba eğitimini de başarıyla tamamladığınız taktirde 2 yıllık bir polislik eğitimi görüyorsunuz. 2 yıl eğitim gördükten sonrasında bir şubeye atanır ve göreve başlarsınız. Atandığınız şubeler genellikle çevik kuvvet, karakol ya da güven timi olmaktadır.

Polis Alımında Yeni Şartlar

Artık polis alımlarında yeni yönetmelik devreye girdi.  “Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği” değişti ve Resmi Gazete de yayımlandı.

 • Üniforma giyildiğinde görülmeyecek yara izi ve dövmeler polislik için engel değildir.
 • – 1 olan görme sınırı -2 olarak esnetildi.

Liseden sonra polis olurken sıralamaya etki eden durumlar;

 • TYT Puanı %25
 • Fiziki Yeterlilik %25
 • Mülakat Puanı %50

Polis nasıl olunur? Yani liseden sonra polis nasıl olunur? Sorusuna cevap verdik. Şimdiden üniversite sonrası polis nasıl olunur? Onu öğrenelim.

Üniversite Sonrası Polis Nasıl Olunur?

Bu başlığımızda üniversiteden polis nasıl olunur? bunu cevaplayacağız. Liseden sonra polis olma imkanını kaçırdıysanız hiç üzülmeyin üniversite sonrası yine polis olabilirsiniz. 4 yıllık yani lisans mezunu olduğunuzda polislik için başvuru yapabilirsiniz.

POMEM (Polis Meslek Eğitim Merkezleri) her yıl üniversite mezunu polis alımları yapıyor. Eğer polis olmak gibi hedefiniz varsa üniversite mezunu olduğunuzda ilk yıl hemen KPSS yani Kamu Personeli Seçme sınavı’na giriyorsunuz ve P3 puan türünden en az 60 puan aldıktan sonra Polis Akademisi Başkanlığı’na başvuruda bulunabilirsiniz.

Polis Akademisi her yıl düzenli polis alımı yapıyor ve şartlarını güncelliyor.

Üniversite polis alımı şartları;

 • 30 yaşından gün almamış olmak
 • Kadınlar için 1.62 cm boy
 • Erkekler için 1.67 cm boy şartı vardır.
 • Beden kitle endeksi 18-27 arasında olmalıdır.

KPSS’den yeterli puan aldıysanız POMEM başvurusu yapmak için bulunduğunuz ilde Emniyet Müdürlüğünde bulunan Eğitim Şube Müdürlüklerinden yapmalısınız. Polislik için mülakat yerleri de;

Aydın, Kahramanmaraş, Trabzon, Hatay, Mersin, Bursa, Kayseri, Konya, Gaziantep, Diyarbakır, İzmir (Çevik Kuvvet) (Rüştü Ünsal), Ankara (Emniyet Müdürlüğü) (Polis Akademisi) (Polis Koleji), Elazığ, Adana, Sakarya, Tokat, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Afyon, İstanbul (Etiler) (Şükrü Balcı Pmyo) ,Samsun eğer bu illerde bulunmuyorsanız en yakın ile gidip mülakata gireceksiniz.

Mülakat sırası: 

 • Ön Sağlık
 • Fiziki Mülakat
 • Sözlü Mülakat

Mülakatı geçince sözlü mülakata giriyorsunuz ve sözlü mülakatta komisyon üyeleri sizlere soru soruyor onuda güzelce cevapladığınız da oradan ayrılıyorsunuz. Daha sonra sonuçlar açıklanıyor ve kazanıp kazanmadığınızı öğreniyorsunuz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz