Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Trafik polisi nasıl olunur, 2019 trafik polisi olma şartları, trafik polisi nedir ve görevleri nelerdir, trafik polisi olmak istiyorum, trafik polisi kimdir, özellikleri gibi detayları öğrenin.

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Merhaba Paraysa.com okuyucuları bu yazımızda sizlerle Trafik polisi nasıl olunur? Sorusunun cevabını vereceğiz. 2019 yılında Trafik polisi olma şartları nedir, trafik polisi olmak zor mu? 2018 yılındaki şartlarla aynı mı, hangi okuldan mezun olmak gerekir, kimler trafik polisi olabilir soruları sık sık bizlere geliyordu. Bu yazımızda bütün bu sorulara yanıtlar bulabileceksiniz.

Trafik Polisi Nedir?

Trafik polisi nasıl olunur sorusuna cevap vermeden önce Trafik polisi nedir sorunun cevabını verelim. Trafik polisi adından da anlaşılacağı gibi ülkedeki trafik akışını kanunlara ve mevzuatlara uygun bir şekilde yürüten polis memurlarıdır. Ülkemizde araç tescili, sürücü belgesi, trafik kazaları ve trafik cezalarının önleyici güvenlik hizmetlerini yerine getirirler.

Trafik polisliği zor bir meslektir ve iyi bir donanım gerekmektedir. Zor olduğu için polis olan kişiler Trafik polisliğini pek istemezler. Genellikle yeni mezun olan polisler çevik kuvvet polisi olarak göreve başlarlar. Ancak ülkemizde son yıllarda trafiğe verilen önem arttığı için yeni mezun olan polisler genellikle trafik polisi olarak göreve başlıyor. Trafik polislerinin görevleri hakkında bilgiler verelim.

Trafik Polisleri Ne İş Yapar?

 • Trafik düzenini sağlar ve yönetir.
 • Trafik kazaları meydana geldiğinde tespit tutanağı tutarlar.
 • Araç ve sürücülerin belgelerini kontrol ederler. Herhangi bir kuralın ihlal edilip edilmediğini kontrol ederler.
 • Yaşanılan bir trafik suçunda gerekli olan tutanağı tutarlar.
 • Yaşanmış bir trafik kazasında oluşan hastalık, yaralanma ve ölüm gibi durumlarda tedbir alınmasını sağlarlar ve yakınlarına bilgi verirler.
 • Araçların tescil işlemlerini gerçekleştirirler.
 • Araç belge ve plaka verirler.
 • Sürücü belgelerini teslim ederler.
 • Türkiye’deki araçların ve sürücülerin sicillerini tutarlar bunlarla ilgili istatistikleri oluşturup, değerlendirirler.
 • Karayolları trafik kanunu ve bu kanun kapsamında çıkarılan kanunları takip ederler ve bunları uygularlar.

Trafik Polisi Olma Şartları

 • Trafik polisi olmanız için öncelikle polislik şartlarını taşımanız gerekmektedir.
 • Öğrenmeye açık olmanız gerekiyor.
 • Her türlü hava şartlarına ve zorluklara karşı dayanıklı olmalısınız.
 • Her türlü sorunda hemen tedbir alıp, soğukkanlılığınızı korumanız gerekiyor.

Trafik Polisi Nasıl Olunur?

Asıl sorumuzun cevabına gelelim evet, Trafik polisi nasıl olunur? Öncelikle polis olmanız gerekmektedir. Trafik polisliği için ayrı bir eğitim görmenize veya okul okumanıza gerek yoktur. Polis olmak için ülkemizde bulunan PMYOPAEMPOMEM gibi eğitim kurumlarından mezun olmanız gerekiyor. Polis olarak mezun olduğunuzda ilgili birime trafik polisi olmak istediğinize dair dilekçe vererek trafik polisi olarak göreve başlayabilirsiniz. Yani Trafik polisi olmanız için öncelikle polis olarak mezun olmanız gerekiyor. Polis olduktan sonra Trafik Şube’de göreve başlayabilirsiniz.

Ancak arkadaşlar Trafik polisi olmak kolay bir meslek değildir. Yükümlülükleri çok ağırdır ve tehlikelidir. Trafik polisleri GBT kontrolleri yaparken suçlarla karşı karşıya gelebilmektedirler ve istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca Trafik polisleri hep güzel havalarda çalışmazlar ne kötü hava şartlarında bile görev yaparlar. Kar, yağmur, fırtına demeden daima görevlerinin başında olurlar.

Ülkemizde trafik kuralları sık sık ihlal edildiği için trafik polisleri ceza yazmaktadır. Birçok vatandaşlarımız tarafından trafik polisleri pek sevilmezler. Bundan dolayı trafik polisi olacaksanız tekrar düşünün deriz.

Bu yazımız sayesinde trafik polisi nasıl olunur, 2019 yılında trafik polisi olma şartları, trafik polisi nasıl olurum, trafik polisi olmak istiyorum gibi detayları öğrendiniz. Trafik polisi hakkında sorularınızı aşağıda bulunan yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz