Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler

Vatandaşlık veren ülkeler, çalışma izni veren ülkeler, parasız vatandaşlık veren ülkelerle kolay vatandaşlık veren ülkeleri öğrenin. En kolay çalışma ve oturma imkanı veren ülkeleri de yazdık. Ayrıca göç edebileceğiniz ülkeleri de ekledik.

Ücretsiz Vatandaşlık Veren Ülkeler

Her ne kadar kendi ülkemizde geçinmeye çalışsak da bazılarımız için geçinmek ve para kazanmak pek kolay olmuyor. Hayat şartları değişiyor ve insanlar başka ülkelerde çalışma fikrini benimsiyorlar. Bu yazımızda vatandaşlık veren ülkeler hakkında bilgiler vereceğiz.

Son yıllarda gelişen iş yaşamı ve hayat şartları, eğitim, sağlıkla birlikte insanlar artık yurt dışında çalışma mantığına kapıldılar. Başka ülkelerde çalışıp, daha iyi hayat standartlarına sahip olmak isteyen insanlar ülkelerden ücretsiz vatandaşlık alma peşine düştüler. Farklı ülkelerde doalr ve euro kazanarak kendi ülkelerinde parayı ikiye katlama fikri ile vatandaşlar rahat yaşam hayaline kapıldılar, ancak ücretsiz vatandaşlık veren ülkelerden vatandaşlık almak öyle kolay değildir belli şartları karşıladığınız taktirde sizlere ücretsiz vatandaşlık sunulacaktır. Yurt dışında çalışmaya karar verdiyseniz, işinizi kolaylaştıracak ülkeleri öğrenelim. Bu liste 2019 ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler göz önüne alınarak hazırlanmıştır.

Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ülkemizde vatandaşların çoğu iyi bir hayat ve dil öğrenmek için yurt dışına gitmeyi hedefliyor. Yurt dışında öncelik Avrupa ülkeleri tercih ediliyor. Yurt dışı denilince direk insanın aklına Almanya geliyor, bilindiği üzere Almanya’da çok sayıda Türk yaşıyor. Artık sanıldığı gibi Almanya’dan vatandaşlık almak kolay bir iş değildir, ancak çok da zor değildir. Bu yazımızda parasız vatandaşlık veren ülkeleri yakından tanıyacağız.

Normal olarak bir ülkeye turist amacıyla gidebilirsiniz. Bunun içinde pasaport ve vize işlemlerinizi geçmeniz gerekiyor. Uçak biletleri, pasaport harç işlemleri, vize izin işlemleri derken zor ve uzun bir süreçtir. Ayrıca para ve biraz da gezebileceğiniz kadar yabancı dilinizin olması gerekiyor. durum böyle olunca turist olarak gitmek bile zor olurken düşünün ücretsiz vatandaşlık şartları nasıldır? Ancak dediğimiz gibi ücretsiz vatandaşlık veren ülkelerden vatandaşlık almak öyle aşırı zor bir durum değildir. Bazı ülkeler siz şartları gerçekleştirdiğiniz taktirde sizlere ücretsiz vatandaşlık imkanları sunuyor. Yok ben kafama koydum başka ülkelerde yaşayacağım ve vatandaşlı alacağım diyorsanız parasız vatandaşlık veren ülkeleri listeleyelim.

Amerika

Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasında en popüler olan Amerika ücretsiz vatandaşlık sağlıyor belki kimine göre şaka veya yalan gibi gelse de bu durum gerçektir. ancak şartları öyle kolay değildir. Öncelikle turist amacıyla Amerika’ya gidiyorsunuz ve orada bir işe başlıyorsunuz. İyi bir ingilizceye sahip olduğunuz taktirde Amerika hükümeti size ücretsiz vatandaşlık sağlayabiliyor. bu durum çok yaygın değildir ancak orada uzun yıllar çalışan insanlar oranın vatandaşı olabiliyor. Günümüzde yurt dışı denilince bile ilk akıllara Amerika gelmektedir, eğer buradan vatandaşlık almak gibi bir düşünceniz varsa, bu adımalrı uygulayabilirsiniz.

 • İyi ingilizce bileceksiniz.
 • Amerika’da hiçbir suça bulaşmayacaksınız.
 • Amerika kanun ve düzenini bileceksiniz.
 • Uzun yıllar Amerika’da çalışacaksınız.

İngiltere

Dünya’da en çok söz sahibi olan ülkelerden biri olan İngiltere’de ücretsiz vatandaşlık imkanı sağlamaktadır. Eğer bu ülkeyle sürekli irtibat halindeyseniz, vatandaşlık almanız hiçte zor değildir. Tabii ilk öncelik iyi bir ingilizce diline sahip olmaktır. Ancak Amerika kadar kolay şartlar sunmuyor, İngiltere vatandaşı olabilmek için en az 6 ay İngiltere’de yaşamanız ve İngiltere’de 3 ay kesintisiz bir çalışan bir İngiliz ile evlenmeniz gerekiyor. Evlenirken turist vizesi ile evlenirsiniz, ancak evlendiğiniz taktirde aile birleşim vizesine başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra iki vatandaşlıktan birini seçin derler ya İngiliz vatandaşlığı seçersiniz ya da Türk vatandaşlığını, yani çift vatandaşlık imkanı sağlamıyorlar.

Kanada

Ücretsiz vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alan Kanada, son dönemde şartları biraz kolaylaştırmıştır. Daha önceleri Kanada belli ülkelerde teminat mektubu talebinde buluyordu, Kanada vatandaşı olabilmeniz için birikim şartı vardır. Bu birikimleri ülke sizi garantiye almak için yapıyor çalışamadığınız taktirde tekrar ülkeniz dönmeniz için bu birikimden yararlanmanız sağlıyor. Ancak Kanada son yıllarda her ne kadar vatandaşlık şartlarını kolaylaştırmış olsa, İngilizce şartı arıyor ve her vatandaşlık başvurusunu titizlikle inceliyor ve onay vermiyor. Çok nadir kişiler vatandaşlık imkanı sunuyor.

Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Neredeyse hiçbir şart aramadan vatandaşlık veren bu ülkelerde çalışmak ve vatandaşlık almak çok kolaydır. Sizlere liste şeklinde sunduğumuz ülkelerden sizlere iyi gelebilecek ilgili ülkeyi seçebilir ve o ülke için vatandaşlık başvurularını başlatabilirsiniz. Bu ülkeler kolay vatandaşlık veren ülkeler arasında yer alıyor sizlere zorluk çıkarmayacaktır.

Malta

En kolay vatandaşlık veren ülkelerin başında Mal ta geliyor. Her ne kadar kolay bir vatandaşlık sağlasa da Malta Yerel Kalkınma ve Sosyal Fon’una 650.000 Euro gibi bir bağış yaptığınız taktirde vatandaşlık sağlıyor yani hiçbir şart sunmadan sizlere vatandaşlık hizmeti sağlıyor. Malta’dan vatandaşlık aldıktan sonra bütün Avrupa ülkelerini rahatça gezebilirsiniz. Vizeye asla ihtiyacınız olmayacak.

İspanya

İspanya vatandaşlığı almakta çok kolaydır, İspanya sınırları içerisinde 500.000 Euro’luk mal varlığınız olduğu taktirde vatandaşlık alabilirsiniz. Bunun için İspanya hükümeti herhangi bir şart sunmuyor. Bu mal varlığına sahip olduktan sonra hemen ülkeye yerleşebilirsiniz.

Portekiz

Portekizde kolay vatandaşlık sağlayan ülkelerden biridir. Bu ülke içerisinde 500.000 Euro’luk mal varlığı ya da 1.000.000 Euro’luk sermayeniz varsa, Portekiz sizlere kolaylıkla vatandaşlık hizmeti sağlıyor.

Bulgaristan

Bulgaristan kolay vatandaşlık sağlayan ülkeler arasında yer alıyor. 1 Milyon Leva’lık bir devlet fonu aldığınız taktirde vatandaşlık alabiliyorsunuz. Yatırım fonu ne kadar artarsa o kadar kolay bulgaristan vatandaşlığı alabilirsiniz.

Güney Kıbrıs

Eğer Güney Kıbrıs vatandaşlığı istiyorsanız, Güney Kıbrıs sınırları içerisinden  2,5 Milyon Euro’luk bir mal varlığına sahip olmanız gerekiyor. Bu ülkenin vatandaşlığını aldığınız taktirde diğer Avrupa ülkelerini istediğiniz şekilde gezebilirsiniz.

Macaristan

Macaristan en kolay vatandaşlık veren ülkelerden biridir. Macaristan sınırları içerisinde 300.000 Euro’luk mal varlığına sahip olduğunuz taktirde, Macaristan vatandaşı olabiliyorsunuz. Önce 6 yıllık bir oturma izni verirler daha sonra oturma iznini sınırsız hale getirirler ve Macaristan vatandaşı olursunuz.

Türklere Kolay Vatandaşlık  Veren Ülkeler

Yukarı kısımda kolay vatandaşlık veren ülkelere değindik. Bu ülkeler parayla vatandaşlık veren ülkelerdir. Ya da belli şartları sağlayıp vatandaşlık almaya dair bilgilerde paylaştık. Bu yazımızda Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeleri anlatacağız. Bildiğiniz gibi Türkiye henüz Avrupa Birliği içerisinde yer alan bir ülke değildir. Bu nedenle diğer ülkeler vatandaşlık başvurusunda bazen zorluk çıkarabiliyor, ancak aşağıda vereceğimiz ülkeler Türkiye’nin Avrupa ülkesi olup, olmadığına dikkat etmiyor ve belli şartlar doğrultusunda Türklere kolay vatandaşlık sunuyor.

Dominika

Dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alan Dominika toplamda 73 bin nüfusa sahiptir. Ülke bugüne kadar yaklaşık 4 bin kişiye vatandaşlık vermiştir. Bu ülkeden vatandaşlık alarak İsviçre dahil yaklaşık 60 ülkeye serbestçe gidebilirsiniz. Bu ülkeye 100.000 dolarlık bir yatırım yaptığınız taktirde Dominika vatandaşlığı alabilirsiniz. Bu ülke Birleşik Krallığa bağlıdır.

Saint Kitts ve Nevis

Belki de ilk defa duyduğunuz bu ülke, Karayipler’de bulunmaktadır ve 1984 yılından beri vatandaşlık vermektedir. Yatrıım karşılığında vatandaşlık sunan ülkeler arasında yer almaktadır. 250.000 dolarlık yatırım yaptığınızda hemen vatandaşlık başvuru yapabilir ve vatandaşlığınızı alabilirsiniz.

Kıbrıs

Kıbrıs’ın belli bir bölümü Avrupa Birliği içerisinde yer almaktadır. Bu kısım için vatandaşlık almak istiyorsanız, 2 milyon Euro yatırım yapmanız gerekiyor. Bu ülkeden vatandaşlık aldığınızda bütün Avrupa ülkelerini vizesiz rahatlıkla dolaşabilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ın refah seviyesi de yüksektir, suç oranı da azdır.

Çalışma İzni Veren Ülkeler

Vatandaşlık veren ülkeler hakkında bilgiler verdik. Yatırım karşılığında vatandaşlık veren ülkelerde vardır, belli şart sunmayıp sadece parayla da vatandaşlık verenlerde vardır. Ancak bu başlığımızla çalışma izni veren ülkeler hakkında bilgiler vereceğiz. Bu ülkelerde çalışarak refah seviyenizi yüksek tutabilirsiniz.

Finlandiya

Vize işlemlerini hallediğiniz taktirde 5.000 Euro karşılığında kolayca çalışmaya gidebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor. Çok tercih edilmeyen ülkedir nedeni çok soğuk ve zor bir ülke olmasından dolayıdır. Ancak çalışmak için gidilebilecek ülkeler arasında kolaylık sağlayan ülkelerden biridir.

Polonya

Polonya’da çalışmak için öncelikle turist olarak gitmeniz gerekiyor daha sonra şirket aracığıyla çalışmaya giderseniz ve orada iş kurabilirseniz sizlere çalışma iznini vereceklerdir.

İngiltere

İngiltere en kolay çalışma izni veren ülkelerin başında geliyor ve ingilizce bilmeniz ve teminat mektubunu alması durumunda çalışma iznini veriyor. Yani sizden istenen;

 • İngilizce yeterlilik belgesi
 • Teminat mektubu

En kolay Göçmenlik Veren Ülkeler

Eğer farklı bir ülkeye göç etme kararı aldıysanız, parasız vatandaşlık veren ülkeler arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Eğer zenginseniz ve yatırım yapabilecekseniz parayla vatandaşlık veren ülkeleri de tercih edebilirsiniz.

 • Kanada
 • Amerika
 • Avustralya
 • Almanya
 • İspanya
 • Malta
 • Norveç
 • Uruguay

Göçmenlik kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. Her kadar kolay göç imkanı sağlamış olsalar da belli şartları vardır. Ya ailenizden birisi oralı olacak ya da ailenizden biri daha önce orada oturmuş olacak. Ya da halen orada çalışıyor olacak yani sıfırdan başka bir ülkeye göç etmek çok kolay değildir. Göç etmek vatandaşlıktan farklı bir durumdur. Bundan dolayı ülkeler aile şartları, kardeş sayısı, eğitim seviyesi ve dil gibi şartları ön planda tutuyor.

 • Amerika gibi benzer ülkelere Greencard ile başvuru yapabilirsiniz. Diğer ülkelerde bulunan yakınlarınız varsa, o ülkeye göç için davetiye talep edebilirsiniz. Kolay bir durum değildir, uzun süre beklemeniz gerekebilir. Süreç oldukça uzundur.

Avrupa’da Kolay Vatandaşlık Veren Ülke

İngiltere bir Avrupa ülkesi olduğu için kolay vatandaşlık vermiyordu ancak son yıllarda kolay vatandaşlık veren ülkeler arasına girmiştir. İngiltere’de bir iş kurduğunuzda ve dil bildiğinizde kolaylıkla İngiltere vatandaşlığı alabilirsiniz. Yatırımcı vizesi sayesinde vatandaşlık almanız kolaylaşacak ve rahatça vatandaşlığınızı alabileceksiniz.

İş kurduğunuzda İngiltere tarafından sizlere oturma izni verilecektir. Belli bir zaman sonra oturma izni ortadan kalkar ve siz İngiltere vatandaşı olursunuz.

En Ucuz Vatandaşlık Veren Ülkeler

Her ne kadar ucuz vatandaşlık olarak kabul etsek de, maliyetleri yüksek olan bu ülkeleri sizlerle paylaşalım.

 • Karadağ 500.000 Euro,
 • Antigua ve Barbuda ülkesi 400.000 Dolar,
 • Dominika ülkesi 100.000 Dolar,
 • Dominik Cumhuriyeti 200.000 Dolar,
 • Grenada ülkesinin  100.000 Dolar yatırım yapabilirsiniz.

Bu ülkelere belli bir yatırım yaptığınızda hemen vatandaşlık alabilirsiniz ve o ülkeye yerleşebilirsiniz. Yeni bir hayat kurmak için ilk adımı da atmış olursunuz.

Ankara Antlaşması sayesinde Türk vatandaşlar en çok vatandaşlık başvurusunu İngiltere’ye yapmaktadırlar. İngiltere vatandaşlık ve çalışma imkanını kolay sağlayan Avrupa ülkesinden biridir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Tural Zeynalov dedi ki:

  Bilgi için teşekkürler

Yorum Yaz